INZERCEPRACE.CZ JAZZDNES.CZ ZAMESTNANCI.COM Parfémy FAnn


PORADNA PRO MODELY

Co je to vlastně modeling?
Navenek se práce modelu jeví jako zábavná práce, ve skutečnosti je to však těžká a náročná činnost. Nikdy předem nevíte, který klient si Vás vybere, zdali jste právě Vy ten typ. Taková práce obnáší často celodenní cestování, přípravy a nácviky, řadu proher, kdy si Vás firma nevybere, absolvujete bezúspěšně řadu castingů. To vše se Vám však může vrátit ziskem veliké zakázky. Je však skutečně potřeba počítat s faktem, že po Vás bude často požadováno cestování, přítomnost na castinzích, zejména v Praze a Brně. Níže uvedený text je psán spíše pro dívky, ale i muži si zde najdou, co je třeba. Pracovat můžete v několika oborech, a to manekýn / ka, fotomodel - fotomodelka, reklamní hosteska na veletrzích, výstavách či různých společenských akcích jako konference, plesy apod.

Skutečně na to máte?
Tyto otázky Vám napomohou zjistit, zdali z Vás vůbec někdy může být skutečně špičková modelka, která si vydělá hodně peněz, nebo zda pouze hodně peněz utratíte / cesty, ubytování, fotografie, booky, set karty, kursy, posilovny, solária, strava a pod / a ty se Vám budou vracet velmi pomalu, na základě průměrných příjmů z lokálních přehlídek, sem tam nějakého fotografování a pod. Pokud nebudete mít šanci pracovat intenzívně, stane se z Vaší práce pouze koníček, možnost pochlubit se před kamarádkami či podobně. Ale je to opravdu to, čeho chcete dosáhnout? Pokud Vám však tohle stačí, tak to ani nezkoušejte. Měříte 174 - 180 cm pokud jste žena a 183 - 188 cm, pokud jste muž? Máte skutečně vyváženou postavu? Ideální míry jsou u modelky : prsa 90, pas 60, boky 90, + / - 1 cm? Nemáte akné, jizvy, přílišné ochlupení, nezdravé či odrostlé přebarvené vlasy? Máte ideální pleť bez pupínků a pod? Nečervenáte se? Máte rovné, dlouhé nohy? Největší problém u dívek jsou stehna a hýždě, náznaky celulitidy !!! Nemáte či nebudete mít problémy s přítelem, školou, rodinou, dítětem? Máte pohybové a herecké nadání? Cítíte rytmus v hudbě? Umíte plynně hovořit anglicky nebo jiným světovým jazykem? Máte možnost pracovat kdykoliv v prac. týdnu? / možnost uvolnění ze zaměstnání či studia /. Jste ochotna v prvopočátku investovat do fototestů a nákladů spojených s rozesíláním Vašich materiálů ostatním klientům z důvodu Vašeho uvedení na modelingový trh? Máte telefon se záznamníkem, popřípadě možnost okamžitého převzetí zprávy od agentury? Jste ochotna neustále cestovat, především se účastnit každého castingu, na který Vás agentura pošle a odvolat kvůli tomu veškeré osobní záležitosti s výjimkou případného povinného studia, zaměstnání či nemoci? Představte si, že zahraniční agentura cestuje, aby Vás viděla a Vy prostě nemáte čas. Taková možnost je nepřípustná.

Jaké jsou požadavky na to, abych se mohl/a uplatnit v modelingu?
Především je to výška, u dívek od 174 do 180 cm, konfekční velikost 36 - 40, velikost podprsenky 75 až 80 A,B,C. U mužů pak výška 183 - 188, konfekční velikost 50 - 54, košile 41 - 43. To z důvodů, že firmy, které připravují své módní kolekce na přehlídky a fotografování, vycházejí z určitých norem mír modelek a modelů. Pokud tyto míry nesplňujete, oblečení Vám nepadne. Ideální věk je 14 - 25 let u žen a 19 - 30 let u mužů. Je jasné, že tyto požadavky jsou jakousi nornou, že existují i výjimky, ale nelze pak očekávat příliš práce. Míry však nestačí. Je důležité mít pohybový talent, tvůrčí vlastnosti, schopnost příjemně vystupovat, umět se správně představit. Doma si trénujte před zrcadlem úsměv a různé výrazy. Musíte mít talent a vůli zabojovat o zakázku. Pokud jste nevýrazná osobnost, nikdo si Vás nevšimne.

Jaké první kroky mám udělat?
Ideální je vyzkoušet si svoji konkurenceschopnost na různých soutěžích. Zde si ověříte v přímé konkurenci ostatních své možnosti. Nutností je mít alespoň nějaké fotografie, nemusí být profesionální. Bez nich však nemá cenu agenturu navštěvovat. Pokud žádné nemáte, kupte si film a společně s rodiči či přítelem sami nafotografujte sérii fototestů. Potřebujeme vidět Vaši tvář, tedy portrét, postavu v plavkách, ve sportovním a ve společenském oblečení. Některé fotografie udělejte nalíčená a některé naprosto přírodní. Výrazy - vážná a úsměv. Nesnažte se při fotografování tvářit umělecky a ani se tak nepokoušejte fotit. Agentura potřebuje pokud možno co nejpřirozenější fotografie. Tyto fotografie vložte do obálky, přiložte zpětnou obálku se známkou a pošlete do agentury. Pokud Vás agentura nepřijme, nezoufejte a zkoušejte to i u jiné agentury. Každá agentura má svůj specifický pohled na výběr modelky či modelu. žádná protekce, osobní jednání, známosti, školy pro modelky a kurzy Vám nepomůžou. O Vašem úspěchu nerozhoduje jen agentura, ale především trh a klienti agentury. I když uděláte cokoliv, abyste se dostala do databáze modelů agentury, pokud nejste správný typ, žádný klient Vás nebude chtít pro svoji zakázku.

Jaké jsou náklady na zahájení činnosti v modelingu
Je potřeba si uvědomit, že Vaše snaha být modelkou nebo modelem není ničím jiným jiným než Vaším podnikáním. Každý podnikatel, tedy i Vy, musí do svého podnikání v začátku investovat. A jako každý podnikatel můžete prodělat nebo vydělat. Vaše další cesta je tedy možná jen tehdy, připravíte li si pro svoji práci Vaše prezentační materiály. Usoudí li agentura, že je schopna s Vámi pracovat, je zcela určitě nutné nyní přistoupit k přípravě Vašich profesionálních materiálů. Těmi jsou první fototesty u renomovaného fotografa a tisk setkaret, bez kterých se neobejdete. Setkarty slouží k rozdávání klientům, kteří si podle setkarty pamatují Vaši tvář z castingů. Fototesty jsou fotografie formátu A4, které si vkládáte do svého booku, knihy fotografíí. Book je to nejcennější, co modelka má. Ukládá si do něj své fotografie a kopie materiálů z komerčních zakázek. Podle booku klient pozná, co již máte za sebou. V booku mějte vždy několik laserových kopií svých fotografií navíc, protože se na každém castingu může stát, že si klient bude potřebovat nějakou fotografii vzít. Neustále si tedy svůj book udržujte v pohotovosti. Není smylem, abyste v booku měla třeba dvacet fotografií od jednoho fotografa. Pokud si postupně book doplňujete tím, že si necháváte zhotovit nové testy, stačí vždy cca 3 - 5 fotografí od jednoho fotografa. Základem booku je Váš portrét, postava a několik stylizovaných fotografií. Je dobré tam mít fotografii v plavkách nebo vhodném spodním prádle a samozřejmě kopie Vašich komerčních prací. Z těchto fotografií si pak zhotovujete setkarty.Náklady na fototest se pohybují u kvalitních fotografů kolem cca 5 - 10. 000 Kč. Dražší testy / pokud se samozřejmě nejedná o světově proslulého fotografa / nabo naopak podezřele levné fototesty by Vás měly vést k obezřetnosti. Cena za tisk setkaret se pak pohybuje od cca 2.500 do 8.000 Kč, záleží na počtu, barevnosti a formátu. Při návštěvě agentury Vám tedy s největší pravděpodobností bude agenturou nabídnut fotograf spolupracující s agenturou a cenová nabídka na výrobu setkaret. Pečlivě však zvažte, u které agentury se rozhodnete investovat. Vyžádejte si ukázky práce fotografa a porovnejte je s fotografiemi, které znáte například z prestižních módních časopisů.

Co pro Vás dělá agentura?
V agentuře pracují agenti, kteří mají za úkol Vás představovat klientům a fotografům. Sjednávají podmínky Vaší práce a honorář. Vaše prezentace probíhá formou rozesílání Vašich fotografií poštou, vybraných typů přes internet a prostřednictvím agenturního booku na schůzkách agentury s klienty. Agentura do Vás investuje svůj čas a peníze. Očekává tedy od Vás, že si tuto skutečnost uvědomujete a budete maximálně spolupracovat. Modeling je společný byznys dvou partnerů - agentury a modelu a odtud vyplývá řada povinností pro obě strany. Po dobu agenturního období Vás bude agentura představovat klientům. Pokud pro Vás agentura nezajistí zhruba po třech měsících zakázku, znamená to, že nejste typ, který se může uplatnit u jejích klientů nebo jste si vybrala špatnou agenturu.

Jak se proplácejí honoráře?
Jak jsme již řekli, jedná se o společný byznys. Agentura přece nemůže pracovat zadarmo! Bez agentury byste se nikdy nestala modelkou. Díky agentuře se objevujete na přehlídkách, na kterých si Vás třeba všimne někdo jiný, získáváte další kontakty. Může se stát, že Vás někdo tajně bokem láká na další zakázku. Vy si řeknete : " No a proč ne. Toto mi agentura nezařídila, tak to udělám tajně bez vědomí agentury a nechám si víc peněz ". To je veliký omyl. Kdybyste nebyla na té módní přehlídce a seděla doma, tak si Vás nikdo nevšimne a žádnou takovou další zakázku byste nedostala. Pokud tedy takovou akci nenahlásíte agentuře a zatajíte jí akci, podvedla jste agenturu - svého partnera ! Agentura v případě zisku konkrétní zakázky účtuje provizi všem subjektům smlouvy. Tato provize je obvykle 20 %. Například pracujete na zakázce, u které máte hrubý honorář 1.000 Kč. Agentura účtuje provizi klientovi ve výši 20 % a někdy i Vám. U příkladu 1.000 Kč tedy klient zaplatí za Vaši práci 1. 200 Kč. Záleží na agentuře, zdali účtuje provizi i Vám 20 %. Váš honorář tedy činí 800 - 1.000 Kč. Provize agentury slouží na režijní výdaje, telefony a další náklady agentury, nutné k tomu, aby Vás agentura mohla reprezentovat, telefonovat Vám domů a pod. Pro Vaši informaci, jen telefonní poplatky za neustále telefonování modelkám u solidní agentury činí kolem 25 tisíc měsíčně. Z honoráře Vám mohou být dále odečteny jiné náklady, jako poštovné, náklady na kopie Vašich fotografíí, ubytování. Můžete však dostat i mimořádné odměny nebo naopak Vám mohou být strženy pokuty za neprofesionální chování, pozdní příchod nebo ušlý zisk, pokud si sjednáte zakázku u klienta agentury bez jejího vědomí. Peníze se většinou vyplácejí po úhradě klientem na účet agentury a jsou Vám vyplaceny na základě Vašeho živnostenského listu nebo registrace nebo smlouvy o provedení uměleckého výkonu. Pokud nevlastníte živnostenský list, může Vás agentura zaměstnat jen na základě dohody o provedení práce, zde však Váš honorář po odečtení prvovize musí agentura zdanit sazbou dle platných tabulek.

Musím absolvovat školu modelek, pokud se chci stát modelkou?
NE! Stačí, když uděláte to, co jsme Vám již napsali. Teprve po návštěvě agentury posoudíme, zdali je pro Vás dobré někde získat nějaké základy a sami Vám kurz poradíme. Neutrácejte zbytečně, pokud si nejste jista, že se Vám investice vrátí.

Jak začít?
Doporučujeme Vám obrátit se na dle místa Vašeho bydliště na některou z agentur AAM nebo přímo na zastoupení AAM v daném regionu. Zde máte jistotu, že se dovoláte nápravy situace, pokud byste měla pocit, že něco není v pořádku. Od agentur v menších městech sice nemůžete očekávat okamžitý start na modelingový OLYMP, ale tyto agentury Vám dají první základy. Pokud budete splňovat náročné požadavky na špičkový modeling, agentury Vás samy nabídnou do větších měst, popřípadě do zahraničí. Pražské agentury mají samozřejmě výhodu svého sídla v centru modelingu. AAM v Praze spolupracuje s různými agenturami a podle Vašich schopností Vás nabídne. Denně modelky navštěvují desítky castingů. Je však třeba počítat s tím, že pokud skutečně chcete v Praze něčeho dosáhnout, strávíte většinu času v autobusu nebo ve vlaku na trase Praha - Vaše bydliště. Modelingové agentury se zabývají různou činností. V menších městech se většinou jedná o lokální přehlídky, sezónní módní show a práci hostesek na společenských akcích nebo v rámci sales promotion v obchodních domech / představování výrobků /. Dále pak tyto agentury vyhledávají tváře pro agentury větší nebo zahraniční / tzv. scouting /. Ve větších městech jsou různé typy agentur. Některé jsou zastoupením zahraničních agentur, a ty se zabývají vyhledáváním dívek pro okamžitý odjezd do zahraničí. Jiné jsou " přehlídkové ". Mají hodně módních přehlídek pro tuzemské oděvní firmy. V Praze většina agentur posílá modelky na castingy, ať už na televizní reklamy, fotografování do časopisů, na billboardy a katalogy nebo módní přehlídky. Zatímco v menších městech tedy modelka získává přímou zakázku, ve větších městech musí uspět ve větší konkurenci na castingu. V malých městech je tedy práce o něco pohodlnější, ale příjmy se pohybují cca kolem 10 - 50. 000 Kč ročně. Ve velkém městě v dobré agentuře a pokud jste dobrá modelka a je o Vás zájem, můžete vydělat od 100.000 Kč ročně výše. Ujasněte si tedy, v jaké oblasti byste nejvíce chtěla pracovat a podle toho se rozhodněte pro svoji agenturu. Vždy se tedy v agentuře zeptejte, jaká činnost u ní převažuje, zdali přímé zakázky, castingy pro tuzemské zakázky, castingy na přehlídky nebo jde o agenturu, která Vás okamžitě odešle do zahraničí. Zde si však ujasněte, zdali vlastně odcestovat chcete a můžete.

hlavní strana | ama | o nás | kontakt | aktuality | kalendář akcí | casting | agentury | ženy | muži | registrace | fotografové | soutěže | diskuze | miss
ENGLISH | ČESKY
© E-MODELING.CZ    webdesign & programming by SOVA NET, s.r.o.